9 czerwca 2013

Papież, sucze i kasa…serio?

     Czy zastanawialiście się kiedyś co kryją mury Watykanu?  Może skarby? Tajne księgi? Tajemnice mogące zmienić świat? A co jeśli nic z tych rzeczy?  Według mnie ci wszyscy dostojnicy kościelni, którzy tam biesiadują nie są w żaden sposób inni od nas. No może są „troszkę” bogatsi od przeciętnego Kowalskiego czy Smith’a i bardziej rozpieszczeni przez bijące im pokłony tłumy, ale to tyle (chociaż pewnie jeszcze troszkę ciekawostek by się znalazło xD).  Też mają wady i to dużo.

Hmmm…po zastanowieniu może lepiej zejdę z tematu, bo w końcu wszyscy pamiętamy jakie skutki miał skecz Abelarda Gizy o Jego Świętobliwości :p Tak swoją drogą to był on  całkiem niezły, a cyrk jaki zrobiły media jeszcze lepszy.
Ok.  Zapominamy o tym co jest powyżej, bo jak nie to „na stos”.
Do tematu głównego.
     Od  2011 roku w telewizji można oglądać serial pdt. „Rodzina Borgiów” / „The Borgias”. Obecnie w Polsce leci sezon trzeci.
 
 
 
 
Głównymi bohaterami są członkowie pewnego hiszpańskiego rodu z okresu renesansu, którzy za cel powzięli  sobie zdobycie władzy papieskiej. Po wielu matactwach i przekupieniu kardynałów oczywiście im  się to udaje. Głową kościoła zostaje Rodrigo Borgia (Papież Aleksander VI).  Żeby mieć wszystko pod całkowitą kontrolą czyni z jednego syna dowódcę wojska, a drugiemu narzuca rolę kardynała, dla córki natomiast szuka odpowiedniego męża. Podstępy, zastraszenia i morderstwa zawsze towarzyszą tej wesołej familii. W ich życiu cały czas coś się zmienia, nie koniecznie tak jakby tego chcieli. W Watykanie panuje jednak równowaga, gdyż Papież, jego rodzina i kardynałowie są tak samo zepsuci i spragnieni władzy. Oczywiście wszystko dla chwały bożej.
W serialu nie zabraknie intryg, seksu i krwi. Zaskakujące zwroty akcji, dobrze ułożone dialogi, scenografia i świadomość, że  to wszystko miało w dużym stopniu miejsce sprawia, iż nie można się nigdy nudzić. Zobaczymy też członków najpotężniejszych, ówczesnych  rodów, takich jak Sforzowie, Medyceusze, Orsini. Dodatkowymi atrakcjami, jakimi uraczą nas Borgiowie, będą tortury, palenie na stosie, prostytucja, nepotyzm, symonia i wiele, wiele więcej.
 Polecam każdemu, komu znudziły się kolorowe bajeczki dla grzecznych dzieci, jakie codziennie serwuje nam telewizja. Serial wciąga, a jeżeli zaczniemy się zastanawiać nad tym jak obecnie wygląda życie stolicy apostolskiej i porównywać fakty, to robi się jeszcze lepiej.

 

2 komentarze:

  1. jeden z lepszych seriali obecnych czasów obok Gry o Tron czy Dynastii Tudorów. Chociaż na pierwszym miejscu bym go nie postawiła to jednak wkręca niesamowicie. może warto byłoby pisać tutaj czasem o serialach które ciekawią miliony- może ktoś się właśnie zastanawia co by to zacząć oglądadać :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z całą pewnością będą się tutaj pojawiały kolejne informacje o tego typu produkcjach- ich tymczosowy brak jest spowodowany trwającą sesją na studich. Walczę dzielnie xD

      Usuń